Loading [MathJax]/jax/output/SVG/config.js
 
+0  
 
0
538
1
avatar+4 

Mrs. Baker bought 115 candy canes. She spent a total of $28.75. Each candy cane was the same price. What was the cost per candy cane?

 Dec 16, 2015
 #1
avatar+2592 
+5

Easy enough

Take total price and divide by total amount of units and you get unit price

In this case 28.75/11528.75/115 = 0.25

28.75/115 = 0.25​

 Dec 16, 2015

0 Online Users