Mrs. Baker bought 115 candy canes. She spent a total of $28.75. Each candy cane was the same price. What was the cost per candy cane?
Easy enough
Take total price and divide by total amount of units and you get unit price
In this case 28.75/11528.75/115 = 0.25
28.75/115 = 0.25