witch is the better 10.00 for 17 apples or 17.00 for 20 oranges
If, "by better", you mean the cheapest per item:
Apples: $10.00 / 17 = $0.59 per apple. <--- cheapest per item!
Oranges: $17.00 / 20 = $0.85 per orange.