Which is a better deal? AND why?... a 2 liter bottle of Coke for $1.99 or a 20 oz bottle of Coke for 89 cents.
1 liter = 33.814 ounces, so 2 liters = 67.628 ounces
Number of ounces per dollar:
For the 2 liter bottle: 67.628 ounces / $1.99 = 33.98 ounces per dollar
For the 20 ounce bottle: 20 ounces / $0.89 - 22.47 ounces per dollar
You get more ounces per dollar with the 2 liter bottle.
1 liter = 33.814 ounces, so 2 liters = 67.628 ounces
Number of ounces per dollar:
For the 2 liter bottle: 67.628 ounces / $1.99 = 33.98 ounces per dollar
For the 20 ounce bottle: 20 ounces / $0.89 - 22.47 ounces per dollar
You get more ounces per dollar with the 2 liter bottle.